26kwiecień2024     ISSN 2392-1684

Aktualności

Port Gdynia przygotowuje się do przyjmowania kontenerowców oceanicznych

32Gdynia

Gdyński port przywiązuje wielką wagę do rozpoczętego projektu „Pogłębienie toru podejściowego i akwenów wewnętrznych Portu Gdynia – Etap I Rozbudowa Obrotnicy nr.2.”Projekt ten ujęty jest w planach inwestycyjnych Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. na lata 2014-2017.Roboty obejmują wyburzenie dwóch pirsów, będących wcześniej własnością Stoczni Marynarki Wojennej oraz przygotowanie miejsca w pobliżu i przemieszczenie tam stoczniowego doku pływającego. Umowę w tej sprawie ZMPG S.A. i Stocznia MW podpisały 27 stycznia 2014r.

Szacowany koszt rozbiórek, budowy nowych obiektów i pogłębiania wraz z kosztami zakupu środków trwałych od Stoczni to ok. 30 mln Euro. Do października 2014r. ZMPG S.A. udało się zakończyć badania środowiskowe gruntu, który będzie wydobywany w obrębie inwestycji, po czym natychmiast uruchomiono prace projektowe .

Są one obecnie bardzo zaawansowane i zakończą się w II połowie bieżącego roku. Oczekuje się, że dokumentacja wraz z decyzjami administracyjnymi powinna być gotowa do końca września b.r. Całkowite zakończenie prac objętych projektem - Etap I planowane jest do końca 2017r – po czym nastąpi Etap II, pogłębienie akwenów portowych do 16 m. Inwestycja Etapu II została już zgłoszona przez ZMPG S.A. do dofinansowania ze środków Unii Europejskiej w okresie do 2018r.

Gdynia 33

Obrotnice nr. 2 I 3 zlokalizowane w obrębie wewnętrznego głównego kanału Portu Gdynia posiadają parametry dopuszczające rutynowe obracanie statków o długości maksymalnej 300 metrów. Z zapowiedzi operatorów żeglugowych o zamierzonych przez nich w niedalekiej przyszłości zawinięciach statków oceanicznych do Gdyni, głównie serwisów dalekowschodnich wynika potrzeba pilnego powiększenia parametrów infrastruktury. Przeprowadzone przez ZMPG S.A. analizy nawigacyjne wykazały, że najlepszą lokalizacją dla powiększonej obrotnicy jest miejsce w osi głównego kanału portowego, przyległe do Basenu IX i Obrotnicy nr.2 obejmujące akwen z usytuowanymi tam pirsami Stoczni MW.

obrotnice

Realizacja projektu w tym miejscu pozwoli na osiągniecie średnicy obrotnicy 480 m, co przełoży się na możliwość obsługi jednostek o długości ok. 384 m ( wynikającej z przepisów Urzędu Morskiego w Gdyni ) dysponujących zdolnością przewozową 14000 TEU. Po zakończeniu inwestycji infrastrukturalnych przez ZMPG S.A. oraz modernizacji wyposażenia technicznego prowadzonych obecnie przez Bałtycki Terminal Kontenerowy ( Grupa ICTSI) i Gdynia Container Terminal ( Grupa Hutchison Port Holding) ogólna zdolność przeładunkowa kontenerów w Porcie Gdynia osiągnie ok. 2 mln TEU. Taka wielkość nie oznacza nadwyżki potencjału portowego ponieważ wszystkie dostępne prognozy przewidują, że do 2025 roku przeładunki kontenerów w Zatoce Gdańskiej powinny osiągnąć poziom 5 mln TEU, co oznacza ok. 142,5 % wzrostu w porównaniu z obrotami ok. 2,061 mln TEU w 2014r. Rozbudowa potencjału polskich portów powinna bardzo pozytywnie stymulować polska gospodarkę i wyniki polskiego budżetu.

ZMPG

 

Źródło: port.gdynia.pl

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież