29marzec2024     ISSN 2392-1684

Aktualności

Rozwój polskich portów morskich jest jednym z priorytetów zintegrowanej polityki morskiej rządu

Polskie porty

Rozwój polskich portów morskich jest jednym z priorytetów zintegrowanej polityki morskiej rządu - powiedziała wiceminister infrastruktury i rozwoju Dorota Pyć w czasie obchodów Dni Morza w Pradze (23 października 2014 r.).

Wiceminister podkreśliła znaczenie dokumentu „Program rozwoju portów morskich do roku 2020 (w perspektywie do 2030 r.)”, który umożliwi portom morskim dalsze pozyskiwanie nowych środków unijnych.

Podsekretarz stanu omówiła także plany inwestycyjne w nowej perspektywie finansowej na lata 2014-2020. Polska zamierza skorzystać z możliwości uzyskania wsparcia rozwoju infrastruktury portów morskich ze środków Funduszu Spójności oraz instrumentu Łącząc Europę (Connecting Europe Facility - CEF). W Dokumencie Implementacyjnym do Strategii Rozwoju Transportu do roku 2020 (z perspektywą do roku 2030) na liście znajduje się 50 projektów morskich obejmujących planowane inwestycje w zakresie infrastruktury portowej oraz infrastruktury dostępu do portów od strony morza oraz od strony lądu. Koszt całkowity tych inwestycji wynosi ok. 11,4 mld zł.

Ponadto, wystąpienie wiceminister dotyczyło wzrostu przeładunków w portach. - Już dzisiaj polskie porty morskie mają się czym pochwalić. W 2013 r. łączne obroty ładunkowe w portach morskich wyniosły 64,1 mln ton, tj. o 9 proc. więcej niż w roku poprzednim. Osiągnięty łączny wynik w 2014 r., tzn. przyrost o ponad 36 mln ton, jest rekordowym w historii polskich portów, a utrzymanie dotychczasowego poziomu przeładunków powinno pozwolić na przekroczenie 70 mln ton w ujęciu rocznym - mówiła D. Pyć.

Organizatorem tegorocznych obchodów były Zarządy Portów Morskich Gdańsk, Gdynia, Szczecin i Świnoujście, przy udziale Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Pradze oraz Stowarzyszenia Spedycji i Logistyki Republiki Czeskiej. Patronat nad uroczystością objęło Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele polskich portów, sektora gospodarki morskiej, transportu, spedycji i logistyki, przedsiębiorcy, przedstawiciele administracji państwowej, samorządów gospodarczych Republiki Czeskiej i Polski.

Fot. Wikimedia Commons / Kapitanat portu, Kanał Portowy i Nabrzeże Ziółkowskiego w Gdańsku Nowym Porcie
Źródło:Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju / mir.gov.pl

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież