26kwiecień2024     ISSN 2392-1684

Aktualności

Kolejny etap budowy Kormorana II

Kormoran II

Dzisiaj (wtorek 23.09.2014), sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Czesław Mroczek wziął udział w uroczystości położenia stępki niszczyciela min „Kormoran II”, która odbyła się w Gdańsku.

Położenie stępki, jest zaraz po tzw. cięciu blach, jednym z najistotniejszych momentów realizacji każdego projektu stoczniowego. Kończy on obróbkę prefabrykacji wstępnej kadłuba i rozpoczyna etap montażu poszczególnych elementów statku w całość.

„Ważnym elementem budowy Kormorana jest zaangażowanie polskiego przemysłu stoczniowego. To dobrze rokuje na cały program modernizacji Marynarki Wojennej, w którym planujemy wyposażyć ją w kilkanaście nowych okrętów”- powiedział minister Mroczek. Modernizacja techniczna sił zbrojnych ma bowiem dwa zasadnicze cele. Po pierwsze dostarczyć najnowocześniejszy sprzęt, który będzie odpowiadał potrzebom sił zbrojnych. Z drugiej strony to wielka szansa dla polskiej zbrojeniówki i nauki na budowanie swojego potencjału.

Kormoran II

Kormoran wyznacza nam kierunki na przyszłość w zakresie realizacji modernizacji Marynarki Wojennej”- zaznaczył wiceszef resortu ON. Podobnego zdania jest Inspektor Marynarki Wojennej z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych wiceadm. Ryszard Demczuk, który stwierdził, że okręt będzie przełomem w technologii. „Jest to zupełnie nowej generacji sprzęt. Ośrodki badawczo-rozwojowe spełniły nasze oczekiwania. Jako gestor jestem zadowolony i deklaruję dalszą współpracę z Inspektoratem Uzbrojenia oraz ze stocznią w realizacji tego projektu”- deklarował admirał.

Prezes stoczni Remontowa Shipbuilding Andrzej Wojtkiewicz podziękował wszystkim zaangażowanym w budowę okrętu za dotychczasową pracę i zaangażowanie. Wskazał istotną rolę Inspektoratu Uzbrojenia, który cały czas towarzyszy powstawaniu Kormorana II. Podkreślił, że położenie stępki jest przełomową chwilą w procesie powstawania jednostki pływającej. „W tym momencie pojawia się szkieletowa załoga, która nadzoruje proces dalszego powstawania i wyposażania takiego okrętu”- powiedział prezes Wojtkiewicz.

Kormoran 2

W związku z uroczystością rozpoczęcia nowego etapu budowy zostały wybite okolicznościowe medale. Prezes stoczni wręczył je zaproszonym gościom, a jeden z nich został wspawany w konstrukcję okrętu, przez co będzie mu towarzyszył przez cały okres jego użytkowania. Na zakończenie uroczystości prezes stoczni, szef Inspektoratu Uzbrojenia (IU) gen. bryg. Sławomir Szczepaniak oraz dyrektor Inspektoratu Okrętów Wojennych PRS Janusz Dellinga podpisali protokoły potwierdzające położenie stępki.

Sekretarzowi stanu w MON podczas wizyty w Gdańsku towarzyszyli min. radca koordynator w pionie sekretarza stanu gen. dyw. dr Mirosław Różański oraz szef Szefostwa Techniki Morskiej IU kmdr. Dariusz Olejnik.

ppłk Szczepan Głuszczak

***

Kontrakt na dostarczenie niszczyciela podpisano we wrześniu ubiegłego roku pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia a Konsorcjum, któremu przewodniczy Remontowa Shipbuilding. W jego skład wchodzą także Ośrodek Badawczo – Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej i Stocznia Marynarki Wojennej S.A. W uroczystości wziął udział Premier RP Donald Tusk i Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak.

Jesienią ubiegłego roku w basenie modelowym Centrum Techniki Okrętowej w Gdańsku rozpoczęto próby na modelu kadłuba powstającego okrętu. Między innymi przetestowano dzielność morską okrętu polegającą na sprawdzeniu w jakich warunkach pogodowych może wykonywać swoje zadania, a także zbadano jego właściwości manewrowe. Dzięki szczegółowej analizie parametrów możliwe było udoskonalenie kształtu kadłuba oraz precyzyjna kalibracja układu napędowego.

Kormoran 2

Okręt Kormoran II przeznaczony jest do poszukiwania i zwalczania min morskich na wodach polskiej strefy ekonomicznej oraz w grupach taktycznych na Morzu Bałtyckim i Północnym. Ważnym atrybutem okrętu są wysokie parametry manewrowe zapewniane przez pędniki cykloidalne napędzane silnikami spalinowymi, czyli zachowanie bardzo restrykcyjnych kryteriów poruszania się okrętu na akwenach. We współczesnym budownictwie okrętowym to dzisiaj standard. Okręt o długości 58 metrów obsługiwany będzie przez 45 osobową załogę.

Kormoran 2

***

Niszczyciele min typu KORMORAN II:

Nowoczesne niszczyciele min mają zapewnić Marynarce Wojennej wszechstronną walkę ze współczesnymi zagrożeniami minowymi na morzu. Zamontowane wyposażenie będzie pozwalało na poszukiwanie i niszczenie min morskich wszystkich typów.

Po podpisaniu umowy rozpocznie się ostatnia faza projektowania jednostki i wyboru wszystkich elementów uzbrojenia i specjalistycznego wyposażenia.

Przekazanie pierwszego okrętu (prototypowego) Marynarce Wojennej RP nastąpi w listopadzie 2016 r. Kolejne okręty będą przekazywane w 2019 i 2022 r.

Główne parametry techniczne (orientacyjne, ponieważ nie zakończono jeszcze fazy projektowania jednostki):

Wyporność: max. – 850 t;
Długość całkowita: ~58,00 m;
Szerokość max.: – 10,30 m;
Wysokość do pokładu dziobówki: - 6,40 m;
Wysokość do pokładu głównego na rufie: 4,70 m;
Zanurzenie konstrukcyjne kadłuba: - 2,60 m;
Prędkość: - nie mniej niż 15 w;
Zasięg pływania: - nie mniej niż 2500 mil morskich;
Okręt będzie posiadał klasę lodową L-3 umożliwiającą pływanie w drobno pokruszonym lodzie.

Dwa silniki spalinowe o mocy ok. 1000 kW, w małych prędkościach zastępowane przez silniki elektryczne napędu pomocniczego, przenoszące napęd poprzez przekładnie redukcyjne na 5-cio łopatowe silniki cykloidalne Voit-Schneidera oraz trzy zespoły prądotwórcze – każdy o mocy 323 kW.

Załoga etatowa: 45 osób + 7 miejsc dodatkowych.

Uzbrojenie i wyposażenie:

Zintegrowany mostek nawigacyjny z konsolami wielofunkcyjnymi;
Zintegrowany system dowodzenia i kierowania uzbrojeniem;
Armata morska – 23 mm;
Dwa wielkokalibrowe Karabiny Maszynowe;
Dwa przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe;
Sonar podkilowy;
Sonar samobieżny (SPVDS);
Pojazdy zdalnie sterowane wielo- i jednokrotnego użytku;
System nawigacji podwodnej dla pojazdów podwodnych;
Zdalnie odpalane ładunki wybuchowe do niszczenia min;
Dwuprzedziałowa komora dekompresyjna.


Fot. Marian Kluczyński
Źródło: mon.gov.pl

Udostępnij na:

Submit to FacebookSubmit to Twitter

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież